Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dakika genelgesiyle yasaklanan 19 Mayıs Atatürk”ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Balçova’da da halkın katılımıyla meydanlarda kutlandı. Cumhuriyet Halk Partisi Balçova İlçe Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk”ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı alanlarda kutladı. CHP Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz, CHP Milletvekilleri Hülya Güven, Mustafa Moroğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş İlçe Başkanlığı önünde toplanarak yürüyüşe geçti. Sakarya Caddesi’ndeki esnafa ve vatandaşlara karanfiller vererek bayramlarını kutlayan grup marşlar söyleyerek Balçova Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. CHP Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunan vatandaşlar hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı söyledi. Halka hitaben bir konuşma yapan CHP İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz, Cumhuriyet kurulduğundan bugüne ilk kez Atatürk’ün doğum gününü, 19 Mayıs’ı kutlayamadıklarını ifade ederek.”Ama bizi durduramayacaklar. Acımız çok büyük ancak biz mücadelemizi her yerde kol kola, omuz omuza sürdüreceğiz” diye konuştu. Alanı dolduranların ve tüm Balçovalıların bayramını kutlayarak sözlerine başlayan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “Atatürk her şeyi geride bırakarak bağımsızlık için Samsun’a çıktı. Bu bağımsızlığımızın ilk adamıdır. Şimdi bize bağımsızlık mücadelemizi unutturmak istiyorlar. Ama unutmasınlar biz Ortadoğu ülkesi değiliz. Sadece Çanakkale’de 253 bin yurttaşımız bağımsızlık için can verdi. O yüzden biz bağımsızlığımızı unutmayacağız ve gelecek nesillere bu mücadelenin nasıl kazanıldığını anlatacağız” diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ise Cumhuriyet ile kazanılan değerlerin birer birer gerin alınmaya çalışılıyor diyerek “Samsun'da Kurtuluş Savaşımızın ilk adımını atarak, Kurtuluş Mücadelemizi başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün, yılmaz neferleri ve Cumhuriyet’in ebedi koruyucuları olan gençlerimizin “19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı” kutluyor, bayramlarımızın tüm baskı, yıldırma ve yasaklara karşı sonsuza dek süreceğinden emin olarak sevgilerimi sunuyorum” dedi.
EKONOMİ
Yayınlanma: 19 Mayıs 2012 - 15:56
BALÇOVA ATA'NIN HUZURUNDA
Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dakika genelgesiyle yasaklanan 19 Mayıs Atatürk”ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Balçova’da da halkın katılımıyla meydanlarda kutlandı.
EKONOMİ
19 Mayıs 2012 - 15:56