Sözün özgün sahibi kim olursa olsun, bazı yaşadığım olaylar başlıktaki bu veciz sözü doğrular nitelikteydi. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından Kaymakamlar Kararnamesi yayınlandı. Beni etkileyen atamalardan birisi Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç’ın Turhal’a atanması oldu.
Sanırım AK Parti Urla’da seçimi kazanmak istemiyor. Yoksa, ilçeye önemli hizmetlerle bulunan böyle bir ismi seçimlere sayılı günler kala başka bir yere göndermezdi. Sanırım Dayanç’ın belediye başkanlığına adaylığı koyacağını ve kendisine rakip olarak gören bazı isimlerin oyun planı tuttu. Dayanç’ı gönderdiler ama bunu faturası AK Parti için yerel seçimlerde ağır olur.
Gelelim ikinci olaya. Bazı internet sitelerinde Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın kadro değişikliğine gittiği iddiaları ortaya atıldı. Diğer kadrolardaki değişiklik ve atamaları bilemem ama. Bayraklı Personel A.Ş.’de yönetim kurulu başkanlığına Gaffar Akel'in değiştirileceği iddiaları beni çok şaşırttı. Bulunduğu makamda başarılı çalışmalara imza atan, personelin sevgisini kazanan sorun değil çözüm üreten Akel’in değiştirilmesi bence yerel seçimler öncesi büyük yanlış olur.
KAFAMDA DELİ SORULAR
Siyaset arenasındaki gelişmeleri gördükçe kafamda deli sorular oluşuyor. Mesela CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim startını neden İzmir’den değil de Aydın’dan verdi? Diğer belediye başkan adayları açıklanmadan neden Özlem Çerçioğlu’nun adaylığını ilan etti? Kemal Bey, Aydın’da kimleri görüşme odasına çağırdı? Özel görüşmeyi kimlerle yaptı? Gerçi ben biliyorum ama şimdi izin almadan yazmam etik olmaz.
İL BAŞKANLIĞI YARIŞI
CHP’de İzmir İl teşkilatında 16 Eylül’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde isimler ortaya çıkmaya başladı. Tunç Soyer ve Rıfat Nalbantoğlu’nun desteklediği Heval Savaş Kaya mı? CHP Konak eski ilçe başkanları Aytekin Tunus mu? Yine CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak mı? Mevcut başkan Şenol Aslanoğlu mu? Bekleyip görelim?
TÜZÜK NEDEN UYGULANMIYOR?
Tüm Yerel-Sen İzmir 2 Nolu Şube'ye üye memurlar işyeri temsilciliklerinde atama değil tüzüğün ön gördüğü seçimin yapılmasını istiyor. Memurlar, sendika genel merkezine çağrıda bulunarak anayasal hak olan ve Tüm Yerel- Sen tüzüğü ile güvence altına alınan işyeri temsilciliği seçiminin tüzükte belirtildiği gibi, "İşyeri Temsilciliğinin Oluşumu Madde 46: İşyerinde çalışan üyeler arasından gizli oy, açık sayım usulü ile seçilen temsilcilerden oluşur" hükmü ışığı altında ivedilikle yapılmasının sağlanmasını talep ediyor.
Kulislere yansıyan bilgiye göre CHP'den Bornova Belediye Başkan aday adaylığını düşleyen Tüm Yerel- Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki'nin sendika tabanında desteğini kaybettiğinden, yapılacak işyeri temsilciliği seçimlerinde kendisine muhalif isimlerin kazanmasından korktuğu için tüzüğün 46. maddesinin uygulanmasını geciktirdiği iddia ediliyor.
Buarada konunun sendika genel merkez boyutuna da ulaşmasına rağmen, sendika genel başkanı ve genel merkez yöneticilerinin de sürece sessiz kalması da büyük tepkileri beraberinde getirmiş durumda. Bakalım gelişmeler neyi gösterecek. Bekleyip göreceğiz.